< MTA Awards - Metrolina Theatre Association

MTA Awards

2006 - The Third Annual MTA Awards

September 17 2006 McGlohon Theatre, Spirit Square Douglas Young, host Award recipients in boldface

Musical Category

Outstanding Production

42nd Street - CPCC Summer Theatre A Little Night Music - Theatre Charlotte COOKIN' AT THE COOKERY - Blumenthal Performing Arts Center Crowns - Actor's Theatre of Charlotte Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Kiss Me, Kate - Theatre Charlotte Oustanding Performance by an Actor in a Leading Role Jerry Colbert (Johnny Guitar) in Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Mike Collins (Julian Marsh) in 42nd Street - CPCC Summer Theatre Lou Dalessandro (Fredrik Egerman) in A Little Night Music - Theatre Charlotte BILLY ENSLEY (Leo Frank) in Parade - CPCC Summer Theatre Patrick Ratchford (Captain Georg von Trapp) in The Sound of Music - CPCC Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

GRETHA BOSTON (Alberta Hunter) in Cookin' at the Cookery - Blumenthal Performing Arts Center Laura Hix (Dorothy Gale) in The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre Susan Roberts Knowlson (Maria Rainer) in The Sound of Music - CPCC Theatre Lisa Smith (Lilli, Katherine) in Kiss Me, Kate - Theatre Charlotte Elizabeth Ann Stacey (Peggy Sawyer) in 42nd Street - CPCC Summer Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Dennis Delamar (Max Detweiler) in The Sound of Music - CPCC Theatre Craig Estep (Zeke, Cowardly Lion) in The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre Joseph Klosek (The Dancin' Kid) in Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte STAN PEAL (Edwin Hubble, Others) in The Expanding Sky - Epic Arts Repertory Theatre Maurice Whitfield (Jim Conley) in Parade - CPCC Summer Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Polly Adkins (Emma) in Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Linda Booth (Lois/Blanca) in Kiss Me, Kate - Theatre Charlotte Kim Watson Brooks (Yolanda) in Crowns - Actor's Theatre of Charlotte JANICE LORRAINE (Young Alberta Hunter) in Cookin' at the Cookery - Blumenthal Performing Arts Center Meghan Lowther (Carmen Allen, Others) in The Expanding Sky - Epic Arts Repertory Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Cameo Role

DANA ALDERMAN (Herod) in Jesus Christ Superstar - CPCC Theatre Marc Bastos (Andy Lee) in 42nd Street - CPCC Summer Theatre Marc Bastos (Young Confederate Soldier) in Parade - CPCC Summer Theatre Stan Peal (Bart) in Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance by an Actress in a Cameo Role

Julia Kelly (Gretl) in The Sound of Music - CPCC Theatre Allison Nock (Mary Phagan) in Parade - CPCC Summer Theatre ALLISON NOCK (Cobra) in The Jungle Booke - CPCC Summer Theatre Amanda Roberge (Fredrika Armfeldt) in A Little Night Music - Theatre Charlotte Morgan Rose (Iola Stover) in Parade - CPCC Summer Theatre

Outstanding Direction

Marion J. Caffey for Cookin' at the Cookery - Blumenthal Performing Arts Center Dennis Delamar for The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre SIDNEY HORTON for Crowns - Actor's Theatre of Charlotte Carey Kugler for 42nd Street - CPCC Summer Theatre Craig Spradley for Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte

Outstanding Musical Director or Conductor

GEORGE CALDWELL for Cookin' at the Cookery - Blumenthal Performing Arts Center Marty Gregory for Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Drina Keen for 42nd Street - CPCC Summer Theatre Drina Keen for Parade - CPCC Summer Theatre Drina Keen for The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre

Outstanding Costume Design

Donna Conrad for Crowns - Actor's Theatre of Charlotte ROBERT CROGHAN for 42nd Street - CPCC Summer Theatre Jennifer Matthews for Parade - CPCC Summer Theatre Jennifer Matthews for The Jungle Booke - CPCC Summer Theatre Jamey Varnadore for The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre

Outstanding Lighting Design

DALE F. JORDAN for Cookin' at the Cookery - Blumenthal Performing Arts Center Fereshteh Rostampour for Jesus Christ Superstar - CPCC Theatre Gary Sivak for 42nd Street - CPCC Summer Theatre Gary Sivak for The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre Eric Winkenwerder for The Sound of Music - CPCC Theatre

Outstanding Set Design

Robert Croghan for 42nd Street - CPCC Summer Theatre Robert Croghan for Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day - Children's Theatre of Charlotte SANDRA GRAY for Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Dale F. Jordan for Cookin' at the Cookery - Blumenthal Performing Arts Center Ferestheh Rostampour for The Sound of Music - CPCC Theatre

Outstanding Sound Design

Chip Decker for Crowns - Actor's Theatre of Charlotte CHIP DECKER Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Jeff Murdock for The Jungle Booke - CPCC Summer Theatre Jeff Murdock The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre Gary Sivak for Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Special Technical Effect

Robert Croghan (Australia postcard tableau) for Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day - Children's Theatre of Charlotte Chip Decker (Use of the movie "Johnny Guitar" as part of the set) for Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte Ryan Fischer (Make-up and wig design) for The Jungle Booke - CPCC Summer Theatre Hallie Gray (Burning of Vienna's saloon) for Johnny Guitar: The Musical - Actor's Theatre of Charlotte BARBARA HOWIE (Design and construction of hats used as props, set dressing and wardrobe) for Crowns - Actor's Theatre of Charlotte

Outstanding Choreography

Linda Booth for The Sound of Music - CPCC Theatre Linda Booth for The Wizard of Oz- CPCC Summer Theatre Ron Chisholm for Jesus Christ Superstar - CPCC Theatre Ron Chisholm for Kiss Me, Kate - Theatre Charlotte EDDIE MABRY for 42nd Street - CPCC Summer Theatre

Comedy Category

Outstanding Production (TIE)

CRAZYFACE - BareBones Theatre Group An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf -BarBones Theatre Group A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM - Collaborative Arts Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Joe Copley (Mr. Coffee, Madame Nhu, Gus, Nicky Paradise) in On the Verge - Generations Theatre Matt Cosper (Tyl Eulenspiegel "Crazyface") in Crazyface- BareBones Theatre Group James K. Flynn (Nat) in I'm Not Rappaport - Theatre Charlotte TOM SCOTT (Rembrant Van Rijn) in Rembrandt's Gift - Carolina Actors Studio Theatre Tom Wahl (Tony Whitcomb) in Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Nikki Adkins (The Littlest Angel) in The Littlest Angel - Children's Theatre of Charlotte ZILLA GLORY (Alexandra Cafuffle) in On the Verge - Generations Theatre Zilla Glory (Barbara de Marco) in Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center Kristen Jones (Helena) in A Midsummer Night's Dream - Collaborative Arts Laurie Riffe (Mom) in A Christmas Story - Children's Theatre of Charlotte Beth Yost (Hermia) in A Midsummer Night's Dream - Collaborative Arts

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

JOE COPLEY (Claude) in An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf -BarBones Theatre Group Robert Haulbrook (Bob Cratchitt) in Mrs. Bob Cratchitt's Wild Christmas Binge - Carolina Actors Studio Theatre Aaron Moore (Jinks, Lenny Eulenspiegel, La Mota) in Crazyface- BareBones Theatre Group Craig Spradley (Woytek, Priest, Policeman, Leon, Mr. O'Flanagan, Doctor) in Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte Martin Thompson (Eddie Lawrence) in Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Jill Bloede (Miss Shields) in A Christmas Story - Children's Theatre of Charlotte Linda Edwards (Mrs Shubert) in Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center Joanna Gerdy (Ella, Mary Toller, cripple, The King of Spain) in Crazyface- BareBones Theatre Group JORJA URSIN (Helen, Portia, Enid, Nurse, Mrs. Flanagan, Stewardess) in Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte Jorja Ursin (Harriette, Dottie) in Relationships (& other natural disasters) - Pi Productions Elise Wilkinson (Mimi) in An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf -BarBones Theatre Group

Outstanding Director

CHAD CALVERT for An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf -BarBones Theatre Group Chip Decker for Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte Michael Fennimore for Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center Peter Smeal for Crazyface- BareBones Theatre Group Elise Wilkinson for A Midsummer Night's Dream - Collaborative Arts

Outstanding Costume Design

Chad Calvert for An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf -BarBones Theatre Group Donna Conrad for Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte ROBERT CROGHAN for A Christmas Story - Children's Theatre of Charlotte Candace Davis, Julie O'Toole, & Janice Riley for On the Verge - Generations Theatre Kimberly Millar for Crazyface- BareBones Theatre Group

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray for I'm Not Rappaport - Theatre Charlotte Hallie Gray for Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte John Hartness for Crazyface- BareBones Theatre Group KELLY NICHOLSON for An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf -BarBones Theatre Group Eric Winkenwerder for A Christmas Story - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Set Design

Kat Conley for Shear Madness - Blumenthal Performing Arts Center Ken Ellis for Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte SANDRA GRAY for A Christmas Story - Children's Theatre of Charlotte Michael R. Simmons & Robert Lee Simmons for Rembrandt's Gift - Carolina Actors Studio Theatre Chris Timmons for Crazyface- BareBones Theatre Group

Outstanding Sound Design

Mike Eld for Orange Lemon Egg Canary - Carolina Actors Studio Theatre Gary Sivak for A Christmas Story - Children's Theatre of Charlotte GARY SIVAK for Crazyface- BareBones Theatre Group Michael R. Simmons & Robert Lee Simmons for Rembrandt's Gift - Carolina Actors Studio Theatre Total Event Production for A Midsummer Night's Dream - Collaborative Arts

Outstanding Special Technical Effect

Thomas Clark & Chastain Criswell (Hypnotic balance magic trick) for Orange Lemon Egg Canary - Carolina Actors Studio Theatre KEN ELLIS & MIKE SNOW (Slides/Tunnel/Garage Door) for Polish Joke - Actor's Theatre of Charlotte John Hartness (Lighting that emanates from the dungeon when the door is open) for Crazyface- BareBones Theatre Group Michael R. Simmons (Rotating floor) for On the Verge - Generations Theatre Peter Smeal (Flying lesson-clouds) for The Littlest Angel - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Choreography

Chris Donoghue (fight choreography) for Crazyface- BareBones Theatre Group CHRISTOPHER DONOGHUE (fight choreography) for I'm Not Rappaport - Theatre Charlotte Adyanna de la Torre for Orange Lemon Egg Canary - Carolina Actors Studio Theatre Tony Wright (fight choreography) for Rembrandt's Gift - Carolina Actors Studio Theatre

Drama Category

Outstanding Production

Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte THE GOAT, OR WHO IS SYLVIA? - Actor's Theatre of Charlotte God's Country - Off Tryon Theatre Company The Late Henry Moss - Carolina Actors Studio Theatre The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Mykel Chambers (Denver Parmenter) in God's Country - Off Tryon Theatre Company JERRY COLBERT (Martin) in The Goat, or Who is Sylvia? - Actor's Theatre of Charlotte George Gray (Cardinal Bernard Law) in Sin: A Cardinal Deposed - Pi Productions Tom Ollis (Alan Berg) in God's Country - Off Tryon Theatre Company Scott Ripley (Peter Evans) in Bug - Actor's Theatre of Charlotte Lee Thomas (David) in Orange Flower Water - BareBones Theatre Group

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

KIM COZORT (Stevie) in The Goat, or Who is Sylvia? - Actor's Theatre of Charlotte Tara MacMullen (Julian) in The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte Kelly Mizzell (Agnes White) in Bug - Actor's Theatre of Charlotte Lane Morris (Mary Margaret Krieger) in Sin: A Cardinal Deposed - Pi Productions Catherine Smith (The White Witch) in The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role (TIE)

Dean Biasucci (Brad) in Orange Flower Water - BareBones Theatre Group Robert Haulbrook (Templeton) in Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte SCOTT HELM (Dr. Bright, Thomas Pope) in The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte PHIL TAYLOR (Father, Farmer, David Lane, Ensemble) in God's Country - Off Tryon Theatre Company Stephen Ware (Jerry Goss) in Bug - Actor's Theatre of Charlotte Hank West (Bob Ewell) in To Kill a Mockingbird - Theatre Charlotte

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Nicia Carla (Mrs. Beaver) in The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte Annette Gill (Maudie Atkinson) in To Kill a Mockingbird - Theatre Charlotte Gina Stewart (Libby, Queen Elizabeth) in The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte Leela Vox (Conchalle) in The Late Henry Moss - Carolina Actors Studio Theatre ELISE WILKINSON (Cathy) in Orange Flower Water - BareBones Theatre Group

Outstanding Performance by an Actor in a Cameo Role

Robert Haulbrook (Cmdr. Walter Stone, M.D., USN) in A Few Good Men - Carolina Actors Studio Theatre Michael R. Simmons (Captain J. A. Randolph) in A Few Good Men - Carolina Actors Studio Theatre Kyle Whitford (Taxi) in The Late Henry Moss - Carolina Actors Studio Theatre TONY WRIGHT (Shakespeare) in The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte Anthony Zanghias (The Boy) in God's Country - Off Tryon Theatre Company

Outstanding Director (TIE)

Anne Marie Costa for The Goat, or Who is Sylvia? - Actor's Theatre of Charlotte John Hartness for God's Country - Off Tryon Theatre Company ALAN POINDEXTER for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte ALAN POINDEXTER for The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte Mark Sutton for Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Costume Design

Connie Furr-Solomon for Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte Courtney Scott for Beauty & the Beast - Children's Theatre of Charlotte JOHANN STEGMEIR for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte Johann Stegmeir for The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte Annie Laurie Wheat for To Kill a Mockingbird - Theatre Charlotte

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray for The Goat, or Who is Sylvia? - Actor's Theatre of Charlotte John Hartness for God's Country - Off Tryon Theatre Company Michael Simmons for The Late Henry Moss - Carolina Actors Studio Theatre Eric Winkenwerder for Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte ERIC WINKENWERDER for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Set Design

John Hartness for God's Country - Off Tryon Theatre Company Pat Reynolds for Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte Michael Simmons for The Late Henry Moss - Carolina Actors Studio Theatre JOHANN STEGMEIR for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte Johann Stegmeir for The Shakespeare Stealer - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Sound Design

Chip Decker for Bug - Actor's Theatre of Charlotte Mike Eld for A Few Good Men - Carolina Actors Studio Theatre Mike Eld for The Late Henry Moss - Carolina Actors Studio Theatre Gary Sivak for Beauty & the Beast - Children's Theatre of Charlotte GARY SIVAK for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Special Technical Effect

Christopher Donoghue (Fight Choreography) for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte Jeff Montgomerie (Video Projections) for God's Country - Off Tryon Theatre Company JOHANN STEGMEIR (Transition from Village to Theatre) for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte Tim Weathersby (Masks) for Charlotte's Web - Children's Theatre of Charlotte Tim Weathersby (Masks) for The Lion, the Witch and the Wardrobe - Children's Theatre of Charlotte

Regional

Outstanding Production

Carousel - Davidson Community Players HMS Pinafore - Piedmont Players I Hate Hamlet - Davidson Community Players I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre Seussical - Piedmont Players WONDER OF THE WORLD - Hickory Community Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Timothy Bolick (Man 2) in I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre ADAM BROYLES (Jo Jo) in Seussical - Piedmont Players Wayne Carter (Archibald Cravin) in The Secret Garden - Community Playhouse of Lancaster County Jeff Hartman (Man 2) in I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre Brian LaFontaine (Andrew) in I Hate Hamlet - Davidson Community Players Spencer Lee (Barrymore) in I Hate Hamlet - Davidson Community Players

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Erin Corns (Carrie Pipperidge) in Carousel - Davidson Community Players Jenny Carroll (Josephine Corcoran) in HMS Pinafore - Piedmont Players Sharyn Gallagher (Sister Amnesia) in Nunsense - Fort Mill Community Playhouse TAMMY LOUDERMILK (Cass) in Wonder of the World - Hickory Community Theatre Leesa Schoeberle (Woman 1) in I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Ted Delorme (Hucklebee) in Fantastiks - Rock Hill Community Theatre JUSTIN HALL (Horton) in Seussical - Piedmont Players Steve Pharr (Admiral Joseph Porter) in HMS Pinafore - Piedmont Players Jack Stevenson (Mortimer) in Fantastiks - Rock Hill Community Theatre Jeff Untz (Captain Mike) in Wonder of the World - Hickory Community Theatre

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

JENNY CARROLL (Gertrude McFuzz) in Seussical - Piedmont Players Carla Davenport (Martha) in The Secret Garden - Community Playhouse of Lancaster County Katie Hinson (Mary Lennox) in The Secret Garden - Community Playhouse of Lancaster County Terri Mangum (Vivian Trachtman) in Love, Sex and the IRS - Community Playhouse of Lancaster County Megan Riddle (Little Buttercup) in HMS Pinafore - Piedmont Players

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Cameo Role

JILL BLOEDE (Lillian) in I Hate Hamlet - Davidson Community Players Connie Bools (Barbara, et.al) in Wonder of the World - Hickory Community Theatre Michael Clancy (Ben Weatherstaff) in The Secret Garden - Community Playhouse of Lancaster County Mary Cooke (Nettie Snow) in Carousel - Davidson Community Players Greg Paroff (Henry) in Fantastiks - Rock Hill Community Theatre

Outstanding Direction

Lon Bumgardner for I Hate Hamlet - Davidson Community Players Reid Leonard for Seussical - Piedmont Players Pam Livingstone for I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre Pam Livingstone for Wonder of the World - Hickory Community Theatre MELISSA OHLMAN-ROBERGE for Carousel - Davidson Community Players Susan L. Smith for Fantastiks - Rock Hill Community Theatre

Outstanding Costume Design

Judy Davenport, Jane Straight & Beth Winn for The Secret Garden - Community Playhouse of Lancaster County JONATHAN MENIUS for Carousel - Davidson Community Players Ann Smith for I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre

Outstanding Set Design

Biff Edge for I Hate Hamlet - Davidson Community Players Joe Gardner for Carousel - Davidson Community Players Eric Grace for The Secret Garden - Community Playhouse of Lancaster County REID LEONARD for HMS Pinafore - Piedmont Players Reid Leonard for Seussical - Piedmont Players

Outstanding Musical Director or Conductor

Alice Lancaster Barlowe for I Love You, You're Perfect, Now Change - Hickory Community Theatre Jane D. Cain for Carousel - Davidson Community Players Lizzie Eargle for Nunsense - Fort Mill Community Playhouse VIRGIE TAYLOR for HMS Pinafore - Piedmont Players Virgie Taylor for Seussical - Piedmont Players College & University

Outstanding Production

Baby The Musical - Gardner-Webb University Purging Mary - Gardner-Webb University SHE LOVES ME - Davidson College The Rimers of Eldritch - Davidson College The Tempest - UNC-Charlotte

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Bradley Archer (Nick) in Baby The Musical - Gardner-Webb University RYAN CREIGHAN (Georg Nowack) in She Loves Me - Davidson College Daniel Eskridge (Abraham Van Helsing) in Dracula - Pheiffer University Steve Kaliski (Skelly) in The Rimers of Eldritch - Davidson College Karl Mosbacher (Joseph Seymour) in Purging Mary - Gardner-Webb University Jer "Skip" Thao (Danny) in Baby The Musical - Gardner-Webb University

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Heather Lauren Bartlett (Mary Seymour) in Purging Mary - Gardner-Webb University Emily Bostian (Eva) in The Rimers of Eldritch - Davidson College Mary Lou Herndon (Miranda) in The Tempest - UNC-Charlotte Rachael E. Lambert (Lizzie) in Baby The Musical - Gardner-Webb University HANLEY SMITH (Amalia Balash) in She Loves Me - Davidson College Jennifer Wilkins (Pam) in Baby The Musical - Gardner-Webb University

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Jonathan Andrade (R.M. Renfield) in Dracula - Pheiffer University J. Stuart Harrell (Ladislav Sipos) in She Loves Me - Davidson College Will Johnson (Mr. Anderson) in An Enemy of the People - UNC-Charlotte DAVID KERNS (Arpad Laszlo) in She Loves Me - Davidson College Luke Pizzato (Ariel) in The Tempest - UNC-Charlotte Adam Stolzenberg (Mark) in The Shadow Box - Pheiffer University

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Rold

Katie Eastland (Mary) in The Rimers of Eldritch - Davidson College Melanie Farmer (Cora) in The Rimers of Eldritch - Davidson College LAUREN HEINZE (Ilona Ritter) in She Loves Me - Davidson College Debbie Hubbard (Alonsa) in The Tempest - UNC-Charlotte Mary Lopez (Gonzala) in The Tempest - UNC-Charlotte Madison Story (Agnes) in The Shadow Box - Pheiffer University

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Cameo Role

MICHAEL HARKINS (The Waiter) in She Loves Me - Davidson College Melissa Lawrence (Tina Johnson, R.N.) in Purging Mary - Gardner-Webb University Brian McGill (Dean Webber) in Baby The Musical - Gardner-Webb University Karl J. Mosbacher IV (The Doctor) in Baby The Musical - Gardner-Webb University Virginia Neisler (Customer #1) in She Loves Me - Davidson College

Outstanding Direction

Jack Beasley for The Rimers of Eldritch - Davidson College ANN MARIE COSTA for She Loves Me - Davidson College Scot Lahaie for Baby The Musical - Gardner-Webb University Scot Lahaie for Purging Mary - Gardner-Webb University Doug Stauter for The Shadow Box - Pheiffer University

Outstanding Costume Design

DONNA CONRAD for She Loves Me - Davidson College Bob Croghan for An Enemy of the People - UNC-Charlotte Bob Croghan for The Tempest - UNC-Charlotte Anna Jones for The Rimers of Eldritch - Davidson College Erin Mann for Baby The Musical - Gardner-Webb University

Outstanding Lighting Design

Bruce Auerbach for The Tempest - UNC-Charlotte David M. Fillmore Jr. for An Enemy of the People - UNC-Charlotte RONNIE HIGDON for She Loves Me - Davidson College Ronnie Higdon for The Rimers of Eldritch - Davidson College Nat Klein for Baby The Musical - Gardner-Webb University

Outstanding Set Design

JOE GARDNER for She Loves Me - Davidson College Joe Gardner for The Rimers of Eldritch - Davidson College Christopher Keene for Purging Mary - Gardner-Webb University Alison Rinehardt for Baby The Musical - Gardner-Webb University Brian Ruggaber for An Enemy of the People - UNC-Charlotte Special Events

Outstanding Production

Bathtub Pirates - Grey Seal Puppets CHARLOTTE SQUAWKS - Blumenthal Performing Arts Center Farndale Avenue Christmas Carol - Theatre Charlotte Omimeo & Friends - Omimeo Revenge of the 24 Hour Plays - BareBones Theatre Group Torches: the Bar Project - BareBones Theatre Group & Charlotte's Off-Broadway

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

DREW ALLISON (The Plumber) in Bathtub Pirates - Grey Seal Puppets Robbie Jaeger (as himself) in Charlotte Squawks - Blumenthal Performing Arts Center Hardin Minor (various) in Omimeo & Friends - Omimeo

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Lavinia Plonka (The Robot) in Omimeo & Friends - Omimeo Julie Staffel (Felicity Elise Monroe) in Farndale Avenue Christmas Carol - Theatre Charlotte EMILY VAN DYKE (as herself) in Charlotte Squawks - Blumenthal Performing Arts Center Carol Weiner (Phoebe Arbuckle Reese) in Farndale Avenue Christmas Carol - Theatre Charlotte Exeptional Awards

Outstanding Touring Production (TIE)

Alvin Ailey American Dance Theatre ANNIE THE GOOD BODY WITH EVE ENSLER An Evening with Lily Tomlin Emerging Artist TONYA SHUFFLER Elise Wilkinson

William E. Rackley Award for Technical Excellence

B.J. Harrington JIM NASH Johann Stegmeir

Outstanding Original Production

THE EXPANDING SKY - Epic Arts Repertory Theatre Intimate E-Pistles - Off Tryon Theatre Company Relationships & Other Natural Disasters - Pi Productions

Theatre Person of the Year

Tom Gabbard Pat Heiss Steven Ivey Ron Law ALAN POINDEXTER

Theatre Company of the Year

CHILDREN'S THEATRE OF CHARLOTTE Davidson Community Players Hickory Community Theatre Piedmont Players Theatre Theatre Charlotte