MTA Awards

2007 - The Fourth Annual MTA Awards

September 16 2007 Romona Holloway and Douglas Young, hosts McGlohan Theatre at Spirit Square Award recipients in boldface

Comedy Category

Outstanding Production

Bad Dates - Collaborative Arts Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group MR. MARMALADE - BareBones Theatre Group Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Scott Helm (MC Dog) in Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Glenn Hutchinson (Narrator) in The Pavillion - Carolina Actors Studio Theatre Craig Kolkebeck (Tiger 1, Larry, Capt. DeAngelo) in Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre ROBERT LEE SIMMONS (Mr. Marmalade) in Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group Hank West (Felix Unger) in The Odd Couple - CPCC Summer Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Meghan Lowther (Meredith) in Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group Laurie Riffe (Haley Walker) in Bad Dates - Collaborative Arts Donna Scott (Jacklyn Dabadie) in Carrie Ann's Kiss - NC Blumenthal Performing Arts Center and Civilized Films Donna Scott (Georgeanne) in Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group BETH YOST (Lucy) in Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

JEREMY DECARLOS (Zhao Martinez) in Natural Selection - Actor's Theatre of Charlotte Robert Haulbrook (Bradley) in Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group Jason Thomas Mayfield (Larry) in Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group Mark Scarboro (Jason, Larry, Deedleworth, Driver, Bobby Joe) in Carrie Ann's Kiss - NC Blumenthal Performing Arts Center and Civilized Films Hank West (Brother Boy) in Sordid Lives - Queen City Theatre

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

KRISTEN JONES (Frances) in Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group Meghan Lowther (Phebe) in As You Like It - Collaborative Arts Meghan Lowther (Sookie, Emily, French Sunflower) in Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group Tanya McClellan (Yolanda/Penelope/Ms Fjeldstad) in Natural Selection - Actor's Theatre of Charlotte Greta Marie Zandstra (Celia) in As You Like It - Collaborative Arts

Outstanding Director

Jim Gloster for Carrie Ann's Kiss - NC Blumenthal Performing Arts Center and Civilized Films Anne Lambert for Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group ALAN POINDEXTER for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Elise Wilkinson for Bad Dates - Collaborative Arts James Yost for Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group

Outstanding Choreography

Adyana de la Torre for Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre DELIA NEIL for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Jason Thomas Mayfield (Larry) in Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group

Outstanding Lighting Design

Biff Edge for Carrie Ann's Kiss - NC Blumenthal Performing Arts Center and Civilized Films David M. Fillmore for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Hallie Gray for Natural Selection - Actor's Theatre of Charlotte MICHAEL R. SIMMONS for Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre Thom Stanton and Peter Engels, with Lauren Womack for Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group

Outstanding Sound Design

Red Davies and Craig Kolkebeck for Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre ANTHONY PROCTOR for Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group Michael R. Simmons for The Pavillion - Carolina Actors Studio Theatre Gary Sivak for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Gary Sivak for Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group

Outstanding Costume Design

Donna Conrad for The Oldest Profession - Actor's Theatre of Charlotte Annamarie Gatto for Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group Monica Kane for Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group Kimberly Pixton Millar for As You Like It - Collaborative Arts COURTNEY SCOTT for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Set Design

Jim Gloster for Carrie Ann's Kiss - NC Blumenthal Performing Arts Center and Civilized Films Jim Gloster for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte In Art Designs for A Tuna Christmas - Carolina Actors Studio Theatre Robert Lee Simmons for Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre Chris Timmons for Five Women Wearing the Same Dress - BareBones Theatre Group CHRIS TIMMONS for Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group

Outstanding Special Technical Effect

Chip Decker (rain effect - end of play) for Natural Selection - Actor's Theatre of Charlotte JIM GLOSTER, DAVID M. FILLMORE AND PETER SMEAL (dogs in water w/sea creature puppets) for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte In Art Designs (alien abduction) for A Tuna Christmas - Carolina Actors Studio Theatre Megan Ruhl (makeup design) for Mr. Marmalade - BareBones Theatre Group Michael R. Simmons (Elvis & ghosts of Vegas in fog) for Neon Mirage - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Exemplary Element or Effect

Stan Peal (original musical composition) for As You Like It - Collaborative Arts Doug Roaten, Michelle Busiek, and Joe Smith (vocal trio) for As You Like It - Collaborative Arts PETER SMEAL (dogs' cars) for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Peter Smeal (stage properties) for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Gina Stewart, Allison Modafferi, and Brenda Gambill (Onstage band) for Go, Dog. Go! - Children's Theatre of Charlotte Elise Wilkinson (environmental staging in apartment in lieu of theatre) for Bad Dates - Collaborative Arts Stuart Williams and Gypsy Starr (wig design) for Sordid Lives - Queen City Theatre

Drama Category

Outstanding Production

American Buffalo - Carolina Actors Studio Theatre The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre I AM MY OWN WIFE - Actor's Theatre of Charlotte The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte Omnium Gatherum - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Chad Calvert (Orson Welles) in Orson's Shadow - BareBones Theatre Group Craig Kolkebeck (Walter "Teacher" Cole) in American Buffalo - Carolina Actors Studio Theatre SCOTT RIPLEY (Charlotte von Mahisdorf, et al.) in I Am My Own Wife - Actor's Theatre of Charlotte Tom Scott (Salieri) in Amadeus - CPCC Theatre James Lee Walker II (Booth) in Topdog/Underdog - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Kim Watson Brooks (Esther) in Intimate Apparel - Actor's Theatre of Charlotte LAURA DEPTA (Mary) in The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Lolly Foy (Elizabeth Proctor) in The Crucible - Theatre Charlotte Sheila Snow Proctor (LInda) in Fiction - Collaborative Arts Heather Wilson (Constanza Weber) in Amadeus - CPCC Theatre

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Duke Ernsberger (Uncle Andrew) in The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte SIDNEY HORTON (George) in Intimate Apparel - Actor's Theatre of Charlotte Stan Peal (various) in Holes - Children's Theatre of Charlotte Michael Simmons (Khalid) in Omnium Gatherum - Carolina Actors Studio Theatre Robert Lee Simmons (Mohammed) in Omnium Gatherum - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Tanya Maclellan (Mayme) in Intimate Apparel - Actor's Theatre of Charlotte Catherine Smith (Jadis) in The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte BARBI VAN SCHAIK (various) in The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Barvi Van Schaik (various) in Holes - Children's Theatre of Charlotte Elise Wilkinson (Abby) in Fiction - Collaborative Arts

Outstanding Cameo Performance

Meredith McBride (Venticelli) in Amadeus - CPCC Theatre Matt Cosper (Trout Walker) in Holes - Children's Theatre of Charlotte Kristian Wedolowski (Venticelli) in Amadeus - CPCC Theatre GLENN GRIFFIN (Emperor Joseph) in Amadeus - CPCC Theatre

Outstanding Director

DENNIS DELAMAR for I Am My Own Wife - Actor's Theatre of Charlotte Aisha Dew for Topdog/Underdog - Carolina Actors Studio Theatre Craig Kolkebeck and Thom Tonetti for American Buffalo - Carolina Actors Studio Theatre Stan Peal and Laura Depta for The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Alan Poindexter for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Lighting Design

David M. Fillmore for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte John Hartness for The Crucible - Theatre Charlotte HALLIE GRAY for The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Hallie Gray for I Am My Own Wife - Actor's Theatre of Charlotte Meredith Starnes and Quentin Talley for Topdog/Underdog - Carolina Actors Studio Theatre Eric Winkenwerder for Holes - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Sound Design

Van Coble and Alan Poindexter for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte Red Davies for Omnium Gatherum - Carolina Actors Studio Theatre CHIP DECKER for I Am My Own Wife - Actor's Theatre of Charlotte Aisha Dew for Topdog/Underdog - Carolina Actors Studio Theatre Gary Sivak for Holes - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Costume Design

Myk Chambers for The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Donna Conrad for Intimate Apparel - Actor's Theatre of Charlotte Bob Croghan for Holes - Children's Theatre of Charlotte SUZY HARTNESS for Amadeus - CPCC Theatre Johann Stegmeir for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Set Design

Glen O. Brooks for American Buffalo - Carolina Actors Studio Theatre Chip Decker for I Am My Own Wife - Actor's Theatre of Charlotte Andrew Gibbon for Fiction - Collaborative Arts STAN PEAL The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Johann Stegmeir for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Special Technical Effect

Andrew Gibbon (God's thumb) for Holes - Children's Theatre of Charlotte Andrew Gibbon (holes) for Holes - Children's Theatre of Charlotte DREW NOWLIN (puppets) for The Goddess and the Magdalene - Epic Arts Repertory Theatre Johann Stegmeir (pools coming out of floor) for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte Tim Weatherby (masks) for The Magician's Nephew - Children's Theatre of Charlotte

Musical Category

Outstanding Production

A Chorus Line - Theatre Charlotte The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre WILDWOOD FLOWERS: THE JUNE CARTER CASH MUSICAL - NC Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Performance Actor: Leading Role - Male

Alex Aquilar (Paul) in A Chorus Line - Theatre Charlotte Craig Estep (Noah) in Children of Eden - CPCC Summer Theatre Robbie Jaeger (Horton) in Seussical - CPCC Summer Theatre Steven Jepson (Emile de Becque) in South Pacific - CPCC Summer Theatre SCOTT RIPLEY (Hedwig) in Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance Actor: Leading Role - Female

PAMELA BOB (June Carter) in Wildwood Flowers: The June Carter Cash Musical - NC Blumenthal Performing Arts Center Carolina Bower (Millie Dillmount) in Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Chelsea Lovett (Eve, Moma Noah) in Children of Eden - CPCC Summer Theatre Alyson Lowe (Val) in A Chorus Line - Theatre Charlotte Lisa Smith (Jeannie) in The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance Actor: Supporting Role - Male

VITO ABATE (Luther Billis) in South Pacific - CPCC Summer Theatre Alex Aquilar (Ching Ho) in Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Troy Conn, Jeremy DeCarlos, Chip Decker, Jeff Lynds & Ryan Stamey (The Angry Inch Band) in Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte J.R. Jacobs (Cain) in Children of Eden - CPCC Summer Theatre Jeffrey Ostermueller (Trevor Graydon) in Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre

Outstanding Performance Actor: Supporting Role - Female

Chelsey Clark (Mayzie La Bird) in Seussical - CPCC Summer Theatre Rebecca Cook Carter (Bloody Mary) in South Pacific - CPCC Summer Theatre Christy Johnson (Yitzhak) in Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte Susan Roberts Knowlson (Mrs. Meers) in Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Johanna Lloyd (Pickles) in The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte GINA STEWART (Mother Maybelle) in Wildwood Flowers: The June Carter Cash Musical - NC Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Performance Actor: Cameo Role - Male & Female

Corey Mitchel (Butch) in A Chorus Line - Theatre Charlotte Lisa Blanton, Caroline Bower, Leslie Flesner, Sarah Stevens, & LuAnn Vaughn (Snake) in Children of Eden - CPCC Summer Theatre EMILY HUNTER (Ms. Flannery) in Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Chelsea Lovett (Sour Kangaroo) in Seussical - CPCC Summer Theatre

Outstanding Direction

Jill Bloede for June B. Jones & A Little Monkey Business - Children's Theatre of Charlotte Mike Collins for South Pacific - CPCC Summer Theatre DENNIS DELAMAR for The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte Tom Hollis for Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Bo Thorpe for Wildwood Flowers: The June Carter Cash Musical - NC Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Choreography

Linda Booth for Children of Eden - CPCC Summer Theatre Ron Chisholm for Smokey Joe's Cafe - Theatre Charlotte Eddie Mabry for A Chorus Line - Theatre Charlotte Eddie Mabry for The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte EDDIE MABRY for Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre

Outstanding Musical Direction

Marty Gregory for The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte Drina Keen for Children of Eden - CPCC Summer Theatre DRINA KEEN for Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Ellen Robison for Smokey Joe's Cafe - Theatre Charlotte John Stafford for A Chorus Line - Theatre Charlotte

Outstanding Lighting Design

Biff Edge for Smokey Joe's Cafe - Theatre Charlotte Hallie Gray for Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte Hallie Gray for The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte Gary Sivak for Children of Eden - CPCC Summer Theatre ERIC WINKENWERDER for Wildwood Flowers: The June Carter Cash Musical - NC Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Set Design

BOB CROGHAN for Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Chip Decker The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte Jim Gloster for June B. Jones & A Little Monkey Business - Children's Theatre of Charlotte Sandra Gray for The Christmas Bus - Children's Theatre of Charlotte Gary Sivak for Seussical - CPCC Summer Theatre

Outstanding Sound Design

Jeff Murdock for Children of Eden - CPCC Summer Theatre Jeff Murdock for The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte ANTHONY PROCTOR for Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte Gary Sivak for June B. Jones & A Little Monkey Business - Children's Theatre of Charlotte Gary Sivak for The Christmas Bus - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Costuming (TIE)

Mindy Gantt Bass for The Great American Trailer Park Musical - Actor's Theatre of Charlotte BOB CROGHAN for Children of Eden - CPCC Summer Theatre BOB CROGHAN for Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Jennifer Matthews for Seussical - CPCC Summer Theatre Barbi Van Schaik for Wildwood Flowers: The June Carter Cash Musical - NC Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Special Technical Effect

BOB CROGHAN & KARESTIN HARRISON (costumes and props for Animal Parade) for Children of Eden - CPCC Summer Theatre Tony Elwood (projections) for Wildwood Flowers: The June Carter Cash Musical - NC Blumenthal Performing Arts Center Sandra Gray (the bus) for The Christmas Bus - Children's Theatre of Charlotte Clay Smith (makeup) for Hedwig and the Angry Inch - Actor's Theatre of Charlotte Barbi Van Schaik (hair and wigs) for Thoroughly Modern Millie - CPCC Summer Theatre Oustanding Exemplary Performance or Element A Chorus Line (ensemble) - Theatre Charlotte ROBERT INMAN (musical composition) for The Christmas Bus - Children's Theatre of Charlotte Smokey Joe's Cafe (ensemble) - Theatre Charlotte

Regional Category

Outstanding Production

Beau Jest - Davidson Community Players Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre HELLO DOLLY - Davidson Community Players Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre The Spitfire Grill - Mooresville Community Theatre and Davidson Community Players

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Eric Grace (John Proctor) in The Crucible - The Community Playhouse of Lancaster County DAVID HOOD (Don Lockwood) in Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Steve Kaliski (Bob Schroeder) in Beau Jest - Davidson Community Players Anthony Ligouri (Charlie Baker) in The Foreigner - Mooresville Community Theatre Brian McCarthy (Horace Vandergelder) in Hello Dolly - Davidson Community Players

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Hailey Clark (Lina Lamont) in Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Brandy Faulkenberry (Elizabeth Proctor) in The Crucible - The Community Playhouse of Lancaster County BECKY PORTER (Grace Stiles) in Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre Lisa Smith (Percy Talbott) in The Spitfire Grill - Mooresville Community Theatre and Davidson Community Players Lori K. Tate (Dolly Levi) in Hello Dolly - Davidson Community Players

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Alex Brightwell (Barnaby Tucker) in Hello Dolly - Davidson Community Players Ron Cox (Reverend John Hale) in The Crucible - The Community Playhouse of Lancaster County Joel Lessinger (Abe Goldman) in Beau Jest - Davidson Community Players WILLIAM E. MORGAN (Cosmo Brown) in Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Kevin Roberge (Cornelius Hack) in Hello Dolly - Davidson Community Players

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Jennifer Grant (Betty Meeks) in The Foreigner - Mooresville Community Theatre Dore Jamison (Gloria Whitmore) in Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre Gloria King (Miriam Goldman) in Beau Jest - Davidson Community Players MARY ANN MCCUBBIN (Mrs. Potter) in The Cocoanuts - Piedmont Players Lori K. Tate (Shelby Thorpe) in The Spitfire Grill - Mooresville Community Theatre and Davidson Community Players

Outstanding Cameo Performance

Dave Birley (William Thurmond, The Devil) in Strom in Limbo - Rock Hill Community Theatre Nick Iammatteo (Gravedigger) in Hamlet - Shakespeare Carolina Elizabeth Mills (Eernestina Simple) in Hello Dolly - Davidson Community Players CARLEN PORTEE-LOWERY (Tituba) in The Crucible - The Community Playhouse of Lancaster County Chris "Clam" Sepulveda (Production Tenor) in Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre

Outstanding Director

Carey Kugler for Beau Jest - Davidson Community Players PAMELA LIVINGSTONE for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Melissa Ohlman-Roberge for Hello Dolly - Davidson Community Players Melissa Ohlman-Roberge for The Spitfire Grill - Mooresville Community Theatre and Davidson Community Players Heather Wilson for Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre

Outstanding Musical Director or Conducter

Mike Craver for Smoke on the Mountain Homecoming - Piedmont Players DENISE FILIP for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Lynda Shuler for Hello Dolly - Davidson Community Players Virgie Taylor for The Cocoanuts - Piedmont Players Virginia Wagner and Janet Doles The Spitfire Grill - Mooresville Community Theatre and Davidson Community Players

Outstanding Choreography

FELICIA DAVIS for Hello Dolly - Davidson Community Players Jackie Olson for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Jennifer Perrell and Sylvia Swisher for The Cocoanuts - Piedmont Players

Outstanding Lighting Design

BIFF EDGE for Hello Dolly - Davidson Community Players Hallie Gray for Beau Jest - Davidson Community Players Kim Winters-Jones for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre

Outstanding Sound Design

*MARK BARGELOH and RICK GOODRICH for Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre Jason Cady for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Ryan Clark for Hello Dolly - Davidson Community Players

Outstanding Costume Design

Kim Baysinger, Anne Kidd, Becca Randolph, Patty Randolph, Heather Wilson for Annie Get Your Gun - Old Courthouse Theatre Jennifer Bryan for Cinderella - The Community Playhouse of Lancaster County Eric Grace, Jennifer Bryan, Beth Winn, Joy Pettit, Polly Collins, Angela Faulkenberry for The Crucible - The Community Playhouse of Lancaster County Ann Smith for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre BARBARA WESSELMAN for Hello Dolly - Davidson Community Players

Outstanding Set Design

Biff Edge for Beau Jest - Davidson Community Players Todd Edwards for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Joe Gardner for Hello Dolly - Davidson Community Players Greg Hensley for The Foreigner - Mooresville Community Theatre TRENT WILSON for Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre

Outstanding Special Technical Effect

JASON CADY (rain effect) for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Wes Sommer (video sequences) for Singin' in the Rain - Hickory Community Theatre Trent Wilson (fire and smoke from stove) for Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre Trent Wilson (working water pump) for Grace and Glorie - Old Courthouse Theatre College and University

Outstanding Production

Anything Goes - Davidson College How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Man of La Mancha - Pfeiffer University THE PILLOWMAN - Catawba College Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Robert Glahn (Boniface) in Hotel Paradiso - UNC-Charlotte DANIEL S. HINES (Katurian Katurian) in The Pillowman - Catawba College Steve Kaliski (John Buchanan Jr.) in Summer and Smoke - Davidson College Michael Lasris (J. Pierrepont Finch) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Brian McGill (Estragon) in Waiting for Godot - Gardner-Webb University

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Kelsey Formost (Reno Sweeney) in Anything Goes - Davidson College Betsy Foster (Rosemary) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College DOROTHY MCMILLAN (Marcelle) in Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Maralie Schofield (Mephistophilis) in Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte Hanley Smith (Alms Winemiller) in Summer and Smoke - Davidson College

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Dan Herrin (Martin) in Hotel Paradiso - UNC-Charlotte JEREMY S. KINSER (Michal Katurian) in The Pillowman - Catawba College Andy McCain (Tupolski) in The Pillowman - Catawba College Caleb Moore (Lucky) in Waiting for Godot - Gardner-Webb University Jay Moore (Maxime) in Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Oustanding Performance by a Supporting Actor - Female Desiree Domo (Erma) in Anything Goes - Davidson College LAUREN GURR (Angelique) in Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Amanda Lebonville (Victoire) in Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Jessica Moretti (Hedy LaRue) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Cecilia Runge (Smitty) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College

Outstanding Cameo Performance

JARED S. KENISH (The Jolly Wicket) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Glynnis O'Donoghue (Mrs. Wiemiller) in Summer and Smoke - Davidson College Daniell M. Papet (Secretary/Scrubwoman) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Lisa Ponce (Secretary/Scrubwoman) in How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College

Outstanding Director

Dennis Black for Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Joe Gardner for Anything Goes - Davidson College SCOTT LAHAIE for Waiting for Godot - Gardner-Webb University Doug Stauter for Fifth of July - Pfeiffer University Joey Yow for The Pillowman - Catawba College

Outstanding Choreography

Meredith Fox for How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Eddie Mabry for Anything Goes - Davidson College DELIA NEIL for Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte

Outstanding Musical Direction

Jacquelyn Culpepper for Anything Goes - Davidson College LAURIE KLAUS for How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College David Palmer for Man of La Mancha - Pfeiffer University

Outstanding Lighting Design

David Fillmore Jr. for Hotel Paradiso - UNC-Charlotte David Fillmore Jr for Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte Ronnie Higdon for Summer and Smoke - Davidson College CALEB MOORE for LEAR ReLoaded - Gardner-Webb University Christopher D. Zink for The Pillowman - Catawba College

Outstanding Sound Design (TIE)

MARK HOWIESON for Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte Jordan Hunt for The Pillowman - Catawba College CHRISTOPHER KEENE for Waiting for Godot - Gardner-Webb University

Outstanding Costume Design

Sam Brooks for How to Succeed in Business without Really Trying - Catawba College Donna Conrad for Anything Goes - Davidson College BOB CROGHAN for Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte Bob Croghan for Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Matt Steed for Man of La Mancha - Pfeiffer University

Outstanding Set Design

Anita Tripathi Easterling for Hotel Paradiso - UNC-Charlotte Joe Gardner for Summer and Smoke - Davidson College Ellen Hindman for The Pillowman - Catawba College CHRISTOPHER KEENE for Waiting for Godot - Gardner-Webb University Matt Steed for Man of La Mancha - Pfeiffer University

Outstanding Special Technical Effect

BOB CROGHAN (Seven Deadly Sins puppets) for Tragical History of Dr. Faustus - UNC-Charlotte Mark Houser (projections design) for LEAR ReLoaded - Gardner-Webb University Joey Yow, Ellen Hindman, and Christopher D. Zink (shadow play, using flats) for The Pillowman - Catawba College Josh House (video) for Waiting for Godot - Gardner-Webb University Special Events

Outstanding Production

Black Light Magic - Omimeo Charlotte Squawks - NC Blumenthal Performing Arts Center NIJINSKI'S LAST DANCE - Actors Scene Unseen Salsa Cinderella - Grey Seal Puppets Yellowman - Stage 501 @ Theatre Charlotte Oustanding Performance by a Lead Actor - Male Drew Allison (Various characters) in Salsa Cinderella - Grey Seal Puppets Robbie Jaeger (Ensemble) in Charlotte Squawks - NC Blumenthal Performing Arts Center Hardin Minor (Mime) in Black Light Magic - Omimeo Jonathan "JC" Moore (Eugene) in Yellowman - Stage 501 @ Theatre Charlotte HANK WEST (Vaslav Nijinski) in Nijinski's Last Dance - Actors Scene Unseen

Outstanding Director

Keith Martin for Charlotte Squawks - NC Blumenthal Performing Arts Center HARDIN MINOR and EDDIE WILLIAMS for Black Light Magic - Omimeo Elizabeth Peterson-Vita for Nijinski's Last Dance - Actors Scene Unseen Tim Ross for Waiting for Godot - Theatre Charlotte Sheila Snow-Proctor for Tick Tick Boom - JDC Productions Exceptional Awards

Outstanding Touring Show

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Spamalot Edward Scissorhands Dirty Rotten Scoundrels DOUBT

Outstanding Original Play

The Christmas Bus - Children's Theatre of Charlotte The Eyes of God - Pi Productions GODDESS AND THE MAGDALENE - Epic Arts Repertory Theatre Smoke on the Mountain - Piedmont Players

Emerging Artist of the Year

VITO ABATE Jonovan Adams Michael Busiek Jeremy DeCarlos Andrew Gibbon Craig Kolkebeck Stephanie Phillips Amanda Roberge Robert Lee Simmons Rachel Watkins

William E. Rackley Award for Technical Excellence

Robert Croghan Jim Gloster B.J. Harrington John Hartness Michael Simmons Mike Snow Johann (Hans) Stegmeir Jay Thomas Chris Timmons ERIC WINKENWERDER

Theatre Person of the Year

Tom Gabbard GINGER HEATH and KEITH MARTIN Ron Law Scott Ripley Michael Simmons Elise Wilkinson

Theatre Company of the Year

ACTOR'S THEATRE OF CHARLOTTE NC Blumenthal Performing Arts Center Carolina Actors Studio Theatre Children's Theatre of Charlotte Theatre Charlotte