< MTA Awards - Metrolina Theatre Association

MTA Awards

2008 - The Fifth Annual MTA Awards

September 14 2008 McGlohon Theatre at Spirit Square Host: Douglas Young Award recipients in boldface

Comedy Category

Outstanding Production

The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte THE SCENE - Actor's Theatre of Charlotte Much Ado About Nothing - Collaborative Arts The Sublet Experiment - Collaborative Arts Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Brian Robinson (Mitchell) in The Little Dog Laughed - Actor's Theatre of Charlotte BRIAN ROBINSON (Charlie) in The Scene - Actor's Theatre of Charlotte Joe Copley (Benedick) in Much Ado About Nothing - Collaborative Arts Lee Thomas (Eric) in The Sublet Experiment - Collaborative Arts Andrew Clark (Wesley) in Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Adyann de la Torre (Matilde) in The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte Kim Cozart (Diane) in The Little Dog Laughed - Actor's Theatre of Charlotte Allison Lamb (Stella) in The Scene - Actor's Theatre of Charlotte Elise Wilkinson (Beatrice) in Much Ado About Nothing - Collaborative Arts ANNETTE GILL (Mattie Rigsbee) in Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Ryan Stamey (Cupid/Comet) in The Eight Reindeer Monologues - Actor's Theatre of Charlotte DAVE BLAMY (Lewis) in The Scene - Actor's Theatre of Charlotte Craig Spradley (Leonato) in Much Ado About Nothing - Collaborative Arts Peter Smeal (Dogberry) in Much Ado About Nothing - Collaborative Arts Jim Yost (Harry) in The Sublet Experiment - Collaborative Arts

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

JORJA URSIN (Anna) in The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte Elyse Williams (Virginia) in The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte Amanda Nicastro (Van's sister) in Dog Sees God - Queen City Theatre Company Ginger Heath (Pearl) in Walking Across Egypt - Theatre Charlotte Polly Adkins (Alora) in Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Direction

Scott Ripley for The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte ANN MARIE COSTA for The Scene - Actor's Theatre of Charlotte Joe Copley for The Sublet Experiment - Collaborative Arts Alexander Harrington for Much Ado About Nothing - Collaborative Arts Dennis Delamar for Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Lighting Design

HALLIE GRAY for The Scene - Actor's Theatre of Charlotte Michael R. Simmons for Autobahn - Carolina Actors Studio Theatre David M. Filmore Jr. for Surviving the Applewhites - Children's Theatre of Charlotte Trista Rothe for Much Ado About Nothing - Collaborative Arts Chris Timmons for Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Sound Design (TIE)

Chip Decker for The Little Dog Laughed - Actor's Theatre of Charlotte Chip Decker for The Santaland Diaries - Actor's Theatre of Charlotte Chip Decker for The Scene - Actor's Theatre of Charlotte JAY THOMAS for Autobahn - Carolina Actors Studio Theatre ELISHEBA ITTOOP for Surviving the Applewhites - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Costume Design

Donna Conrad for The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte Donna Conrad for The Scene - Actor's Theatre of Charlotte Suzy Hartness for Dearly Departed - CPCC COURTNEY BURT SCOTT for Surviving the Applewhites - Children's Theatre of Charlotte Jamey Varnadore for Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Set Design

Chip Decker for The Clean House - Actor's Theatre of Charlotte Chip Decker for The Scene - Actor's Theatre of Charlotte John Cunningham, Joel Sumner and Michael R. Simmons for Autobahn - Carolina Actors Studio Theatre CHRIS TIMMONS for Much Ado About Nothing - Collaborative Arts Jim Gloster for Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Outstanding Special Technical Effect

Chip Decker and Mike Snow (rotating set) for The Scene - Actor's Theatre of Charlotte JAY THOMAS (driving projections) for Autobahn - Carolina Actors Studio Theatre Peter Smeal (properties design) The Commedia Pied Piper - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Exemplary Performance/Element

MICHAEL SIMMONS (extended automotive design concetp) for Autobahn - Carolina Actors Studio Theatre Joe Copley and Elise Wilkinson (environmental staging) for The Sublet Experiment - Collaborative Arts Robin Clay-Pugh (homeless dogs used in show, then adopted) for Walking Across Egypt - Theatre Charlotte

Drama Category

Outstanding Production

Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte THE PILLOWMAN -Actor's Theatre of Charlotte Dark Play - Carolina Actors Studio Theatre Limbo - Carolina Actors Studio Theatre The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

BILLY ENSLEY (Katurian) in The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Sidney Horton (Solly Two Kings) in Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Glenn Hutchinson (Edmond) in Edmond - Carolina Actors Studio Theatre Brian Robinson (Tupolski) in The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Robert Lee Simmons (Nick) in Dark Play - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

KAREN ABERCROMBIE (Aunt Ester) in Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Amanda Berkowitz (Helen Keller) in The Miracle Worker - CPCC Brenda Giraldo (Marie) in Limbo - Carolina Actors Studio Theatre Julia Grigg (Anne Frank) in The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte Courtney Wright (Annie Sullivan) in The Miracle Worker - CPCC

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

CHIP DECKER (Michal) in The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Jonathan Ray (Inspector Hubbard) in Dial "M" for Murder - CPCC Summer Theatre Marcus Minnard Sherman (Caesar Wilkes) in Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Robert Lee Simmons (Ariel) in The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Peter Smeal (Friar Lawrence) in Romeo and Juliet - Collaborative Arts

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Jennifer Barnette (Glenna) in Edmond - Carolina Actors Studio Theatre KIM WATSON BROOKS (Black Mary) in Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Leslie Ann Giles (The Littlest Angel) in The Littlest Angel - Children's Theatre of Charlotte Corlis Hayes (Nurse) in Romeo and Juliet - Collaborative Arts Emily Johnson (Margot Frank) in The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte Megan Lowther (Susan Johnson) in The Heidi Chronicles - Theatre Charlotte Delia Rabah (Mama) in Limbo - Carolina Actors Studio Theatre Jorja Ursin (Mrs. van Daan) in The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte

Outstanding Direction

DENNIS DELAMAR for The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte John Rogers Harris for Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Ron Law for The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte Michael R. Simmons for Limbo - Carolina Actors Studio Theatre Paige Johnston Thomas for Dark Play - Carolina Actors Studio Theatre

Outstanding Choreography

CHRISTY EDNEY and BRENDA GIRALDO for Limbo - Carolina Actors Studio Theatre Corinna May for Romeo and Juliet - Collaborative Arts Tony Wright for The Miracle Worker - CPCC

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray for Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte HALLIE GRAY for The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte John Hartness for The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte Christopher K. Hull and Katheryn Anne Burnham for Dark Play - Carolina Actors Studio Theatre Christopher K. Hull and Katheryn Anne Burnham for Edmund - Carolina Actors Studio Theatre Eric Winkenwerder for The Big Friendly Giant - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Sound Design

CHIP DECKER for Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Chip Decker for Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Dan Moses Schreier for The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte Gary Sivak for The Big Friendly Giant - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Costume Design

MYK CHAMBERS for Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Eric Grace for Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Sandra Gray The Big Friendly Giant - Children's Theatre of Charlotte Suzy Hartness for The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte Suzy Hartness for The Miracle Worker - CPCC

Outstanding Set Design

James Duke for Dial "M" for Murder - CPCC Summer Theatre Ken Ellis for Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte STAN PEAL for Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte Robert Lee Simmons for Dark Play - Carolina Actors Studio Theatre Chris Timmons for The Diary of Anne Frank - Theatre Charlotte

Outstanding Special Technical Effect

DREW ALLISON (Giant Puppets and Shadow Puppets) for The Big Friendly Giant - Children's Theatre of Charlotte Ken Ellis and Mike Snow (Storm Tossed Ghost Ship) for Gem of the Ocean - Actor's Theatre of Charlotte Robert Lee Simmons (Revolving Set) for Edmond - Carolina Actors Studio Theatre Peter Smeal (Properties Design and Mechanical Nightingale) for The Nightingale - hildren's Theatre of Charlotte Jay Thomas (Multimedia) for Dark Play - Carolina Actors Studio Theatre

Musical Category

Outstanding Original Musical (TIE)

The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte A MAD MAD MADRIGAL - Epic Arts Repertory Theatre A MIDSUMMER NIGHT'S MUSICAL - Epic Arts Repertory Theatre

Outstanding Production

Annie Get Your Gun - CPCC Summer Theatre The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte CRAZY FOR YOU - CPCC Summer Theatre Debbie Does Dallas: The Musical - BareBones Theatre Group The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

NIC BRYAN (Bobby Child) in Crazy for You - CPCC Summer Theatre Patrick Chittenden (Seymour) in Little Shop of Horrors - Theatre Charlotte L-Jae Levine (Himself) in Smokey Joe's Cafe - CPCC Summer Theatre Ben Mackel (Scarecrow/Hunk) in The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Alan Poindexter (Wicked Witch of the West/Miss Gulch) in The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Jill Bloede (Cowardly Lion/Zeke) in The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Caroline Bower (Dorothy Gale) in The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte SUSAN ROBERTS KNOWLSON (Annie Oakley) in Annie Get Your Gun - CPCC Summer Theatre Heather Leanna (Debbie) in Debbie Does Dallas: The Musical - BareBones Theatre Group Alyson Lowe and Sydney Shepherd (Daisy Hilton and Violet Hilton) in Side Show - Queen City Theatre Company

Outstanding Performance by Supporting Actor - Male

Gerald K. Colbert (Bela Zangler) in Crazy for You - CPCC Summer Theatre Mike Collins (Fagin) in Oliver! - Theatre Charlotte Robbie Jaeger (Ensemble member) in Schoolhouse Rock Live! - Children's Theatre of Charlotte STAN PEAL (Bottom/Pyramus) in A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre Marcus Sherman (Jake) in Side Show - Queen City Theatre Company

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Emily Calder (Glory Wolocott) in The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte Amy Van Looy (Mrs. Thimblebee) in The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte AMY VAN LOOY (Glinda the Good Witch of the North) in The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Kathryn Stamas (Nancy) in Oliver! - Theatre Charlotte Elyse Williams (Lottie Child) in Crazy for You - CPCC Summer Theatre

Outstanding Cameo Performance

Stephen Freidrich (Changeling/Philostrate) in A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre Alyson Lowe (Apache Dancer) in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - CPCC STAN PEAL (The Minstrel) in A Mad, Mad Madrigal - Epic Arts Repertory Theatre Kristian Wedolowski (The Boss) in Side Show - Queen City Theatre Company Carol Weiner (Mrs. Sowerberry) in Oliver! - Theatre Charlotte

Outstanding Direction

Tom Hollis for Crazy for You - CPCC Summer Theatre Stan Peal for A Mad, Mad Madrigal - Epic Arts Repertory Theatre Alan Poindexter for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte Alan Poindexter for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte JAMES YOST for Debbie Does Dallas: The Musical - BareBones Theatre Group

Outstanding Choreography

Ashley Bradford for Debbie Does Dallas: The Musical - BareBones Theatre Group Linda Booth for Annie Get Your Gun - CPCC Summer Theatre Ron Chisholm for Schoolhouse Rock Live! - Children's Theatre of Charlotte EDDIE MABRY for Crazy for You - CPCC Summer Theatre Delia Neil for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Musical Direction

Marty Gregory for Closer Than Ever - Collaborative Arts Drina Keen for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte DRINA KEEN for Crazy for You - CPCC Summer Theatre Drina Keen for Smokey Joe's Cafe - CPCC Summer Theatre Adam Watkins for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Musical Composition

Joan Cushing for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte STAN PEAL for A Mad, Mad Madrigal - Epic Arts Repertory Theatre Stan Peal for A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre

Outstanding Set Design

Robert Croghan for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte Robert Croghan for Crazy for You - CPCC Summer Theatre Laura Depta for A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre JAYME MELLEMA for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Chris Timmons for Debbie Does Dallas: The Musical - BareBones Theatre Group

Outstanding Lighting Design

Stephen Clifford for A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre DAVID M. FILLMORE JR. for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Gary Sivak for Crazy for You - CPCC Summer Theatre Gary Sivak for Smokey Joe's Cafe - CPCC Summer Theatre Eric Winkenwerder for Schoolhouse Rock Live! - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Sound Design

Elisheba Ittoop for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte Elisheba Ittoop for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Jeff Murdock for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - CPCC Jeff Murdock for Plaid Tidings - CPCC GARY SIVAK for Schoolhouse Rock Live! - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Costume Design

Robert Croghan for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte ROBERT CROGHAN for Crazy for You - CPCC Summer Theatre Amy Holroyd for A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre Courtney Burt Scott for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte Stuart Williams and Leighton Aycock for Side Show - Queen City Theatre Company

Outstanding Special Technical Effect (TIE)

Jeff Capell and Martin Barry (makeup) for Side Show - Queen City Theatre Company Ryan Fischer (wig and makeup design) for Crazy for You - CPCC Summer Theatre DREW NOWLIN (puppet design) for A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre Barbi Van Schaick (wigs and makeup design) for A Midsummer Night's Musical - Epic Arts Repertory Theatre JEFF WEEKS (tornado effects) for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte

Outstanding Exemplary Performance/Element

Children's Ensemble (best children's ensemble) for Oliver! - Theatre Charlotte Ensemble (best ensemble) for Schoolhouse Rock Live! - Children's Theatre of Charlotte Ensemble (best ensemble) for Closer Than Ever - Collaborative Arts Peter Smeal (properties design, dolls, etc.) for The Christmas Doll - Children's Theatre of Charlotte SARAH WATSON (Toto) for The Wizard of Oz - Children's Theatre of Charlotte

Regional

Outstanding Production

CHICAGO - Hickory Community Theatre Leading Ladies - Piedmont Players Theatre Lend Me a Tenor - Davidson Community Players Little Women: The Musical - Davidson Community Players Road to Mecca - Hickory Community Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Robby Fulton (Pippin) in Pippin - Green Room Community Theatre Rodney McAllister (Ko-Ko) in Hot Mikado - Piedmont Players Theatre Matt Merrell (Max) in Lend Me a Tenor - Davidson Community Players

William E. Morgan (Billy Flynn) in Chicago - Hickory Community Theatre

HANK WEST (Richard, Duke of Gloucester) in Richard III - Shakespeare Carolina

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Kim Baysinger (Baker's Wife) in Into the Woods - Old Courthouse Theatre JANET BROOKS (Velma Kelly) in Chicago - Hickory Community Theatre Norma Frank (Miss Helen) in Road to Mecca - Hickory Community Theatre Iesha Hoffman (Duchess of York) in Richard III - Shakespeare Carolina Lisa Smith (Jo March) in Little Women: The Musical - Davidson Community Players

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

TED ELTZROTH (Amos Hart) in Chicago - Hickory Community Theatre Jonathan Furr (Jack) in Leading Ladies - Piedmont Players Theatre Anthony Liguori (Saunders) in Lend Me a Tenor - Davidson Community Players Kevin Roberge (Tito Morelli) in Lend Me a Tenor - Davidson Community Players Chris Sepulveda (Noah) in Children of Eden - Community Playhouse of Lancaster County

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Kim Baysinger (Marmee) in Little Women: The Musical - Davidson Community Players Carys Bowen (Elsa Barlow) in Road to Mecca - Hickory Community Theatre CAROL ANNE HARTMAN (Roxie Hart) in Chicago - Hickory Community Theatre Kristin Jann-Fischer (Yonah) in Children of Eden - Community Playhouse of Lancaster County Alissa Lederer (Little Red Riding Hood) in Into the Woods - Old Courthouse Theatre

Outstanding Cameo Performance

Carole Davis (Florence) in Leading Ladies - Piedmont Players Theatre Ted Delorme (Lester) in Once Upon a Mattress - Fort Mill Community Playhouse Robert Haulbrook (Bellhop) in Lend Me a Tenor - Davidson Community Players MARGARET LACKEY (Veda) in Dearly Departed - Old Courthouse Theatre Sergei Nazarenko (Monolo Costazuela) in The Odd Couple (Female Version) - Rock Hill Community Theatre

Outstanding Direction

Jim Esposito for The Best Man - St. Thomas Players Charles Jeffer for Road to Mecca - Hickory Community Theatre Reid Leonard for Leading Ladies - Piedmont Players Theatre PAMELA LIVINGSTONE for Chicago - Hickory Community Theatre James Yost for Lend Me a Tenor - Davidson Community Players

Outstanding Choreography

Vito Abate for Children of Eden - Community Playhouse of Lancaster County Felicia Davis for Little Women: The Musical - Davidson Community Players Anna Engstrom for Pippin - Green Room Community Theatre LESIA KAYE for Chicago - Hickory Community Theatre Rodney McAllister for Hot Mikado - Piedmont Players Theatre

Outstanding Musical Direction

ALICE LANCASTER BARLOWE for Chicago - Hickory Community Theatre jane Cain for Little Women: The Musical - Davidson Community Players Debbie Jaillette and David Platts for Children of Eden - Community Playhouse of Lancaster County Laurie Layton for Into the Woods - Old Courthouse Theatre Virgie Taylor for Hot Mikado - Piedmont Players Theatre

Outstanding Lighting Design

Walt Adkins for Children of Eden - Community Playhouse of Lancaster County ROSE F. GOODRICH for Chicago - Hickory Community Theatre Hallie Gray for Little Women: The Musical - Davidson Community Players Cyd Knight for Twelfth Night - Shakespeare Carolina John Rummage for Into the Woods - Old Courthouse Theatre

Outstanding Costume Design

Anne Kidd for Into the Woods - Old Courthouse Theatre Theresa Laib for Hot Mikado - Piedmont Players Theatre Ann Smith for Chicago - Hickory Community Theatre Joyce Sullivan for Once Upon a Mattress - Fort Mill Community Playhouse BARBARA WESSELMAN for Little Women: The Musical - Davidson Community Players

Outstanding Set Design

Jim Ablard and Adam Love for Into the Woods - Old Courthouse Theatre DAVID BLANKENSHIP for Little Women: The Musical - Davidson Community Players Biff Edge for Lend Me a Tenor - Davidson Community Players Clay James for Chicago - Hickory Community Theatre Oustanding Exemplary Performance/Element Jimmy Cartee (Fight Choreography) for Richard III - Shakespeare Carolina Ensemble (Excellent Ensemble work among the actors) for The Best Man - St. Thomas Players ENSEMBLE (Christmas carolers performing during scene changes) for A Christmas Carol - Rock Hill Community Theatre Ensemble (Extremely Excellent Ensemble work among the actors) for Twelfth Night - Shakespeare Carolina Jill O'Neill (Original Music and Sound Effects were onobtrusive and very effective in underscoring the action and keeping the viewer moving with the play) for Richard III - Shakespeare Carolina College and University

Outstanding Production

The Exonerated - Catawba College The Pirates of Penzance - Catawba College MARTYR! - Gardner-Webb University Our Country's Good - UNC-Charlotte URINETOWN: THE MUSICAL - UNC-Charlotte

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

JONATHAN CAUDILL (Officer Lockstock) in Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Connor Culpepper (2nd Lt. Ralph Clark) in Our Country's Good - UNC-Charlotte Zachary Gray (Bo Decker) in Bus Stop - Pheiffer University Daniel Hines (Frederic) in The Pirates of Penzance - Catawba College A. J. Swanson (Bobby Strong) in Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Oustanding Performance by a Lead Actor - Female Heather Lauren Bartlett (Pauline) in MARTYR! - Gardner-Webb University Caroline Clifton (Hope Cladwell) in Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte CANDACE NEAL (Sunny Jacobs) in The Exonerated - Catawba College Amy Scheide (Mary Brenham) in Our Country's Good - UNC-Charlotte Jessica Taige (Mabel) in The Pirates of Penzance - Catawba College

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Nicholas Kern (Robert Sideway) in Our Country's Good - UNC-Charlotte Jeremy Kinser (Male Ensemble #1) in The Exonerated - Catawba College MICHAEL LASRIS (Major General) in The Pirates of Penzance - Catawba College Caleb Moore (Jim Taylor) in Gloria Dei - Gardner-Webb University Caleb Moore (Severus) in MARTYR! - Gardner-Webb University

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Cindy Graham (Elma Duckworth) in Bus Stop - Pheiffer University Yolanda McClure (Georgia Hayes/Female Ensemble #1) in The Exonerated - Catawba College BETTINA MARTIN (Little Sally) in Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Kelly Mizell Ryan (Penelope Pennywise) in Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Briann Smith (Ruth) in The Pirates of Penzance - Catawba College Oustanding Director Lon Bumbarner for Our Country's Good - UNC-Charlotte Beth Homan for The Pirates of Penzance - Catawba College Scot Lahaie for MARTYR! - Gardner-Webb University JAMES VESCE for Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Christopher Zink for The Exonerated - Catawba College

Outstanding Lighting Design

Jon Dillard for Our Country's Good - UNC-Charlotte Josh Peklo for Waiting for Lefty - Davidson College

William Randall for The Exonerated - Catawba College

TODD WREN for Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Christopher Zink for The Pirates of Penzance - Catawba College

Outstanding Costume Design

Nicole Bowles for The Exonerated - Catawba College Robert Croghan for Our Country's Good - UNC-Charlotte ROBERT CROGHAN for Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Erin Dougherty for The Pirates of Penzance - Catawba College Erin Mann for MARTYR! - Gardner-Webb University

Outstanding Set Design

Anita Tripathi Easterling for Our Country's Good - UNC-Charlotte ANITA TRIPATHI EASTERLING for Urinetown: The Musical - UNC-Charlotte Christopher Keene for MARTYR! - Gardner-Webb University David Pulliam for The Exonerated - Catawba College David Pulliam for The Pirates of Penzance - Catawba College Special Events

Outstanding Production

Black Light Magic - Omimeo CHARLOTTE SQUAWKS: PLEADS THE FIFTH - Blumenthal Performing Arts Center A Christmas Carol - Theatre Charlotte Having Our Say: The Delaney Sisters' First 100 Years - Theatre Charlotte Just Do It-Judgment Night - Theatre Charlotte and Vito Abate Oustanding Performance by a Lead Actor - Male Drew Allison (various) in The Emperor's New Clothes - Grey Seal Puppets KEVIN CAMPBELL (Stage Manager/Scrooge) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte Mike Collins (various) in Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center Robbie Jaeger (various) in Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center Hardin Minor (Hardin Minor) in Black Light Magic - Omimeo

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Pam Galle (Leading Lady, Mr.s Cratchit, Ghost of Christmas Past) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte CORLIS HAYES (Sadie Delany) in Having Our Say: The Delaney Sisters' First 100 Years - Theatre Charlotte Myrna Kay (Bessie Delaney) in Having Our Say: The Delaney Sisters' First 100 Years - Theatre Charlotte Beth Troutman (various) in Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

ALAN ENGLAND (Director, Marley, Ghost of Christmas Future) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte Greg Paroff (Jack Leseur) in Nouveau - Theatre Charlotte Jack Stevenson (Young Leading Man, Fred, Scavenger) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte Jack Stevenson (various) in Mouse Tails - Children's Theatre of Charlotte Oustanding Performance by a Supporting Actor - Female Tania Kelly (various) in Mouse Tails - Children's Theatre of Charlotte ALYSON KING (various) Tarradiddle Travels - Children's Theatre of Charlotte Andrea King (various) in Mouse Tails - Children's Theatre of Charlotte Brooke Sorenson (Prop Girl, Tiny Tim) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte Julianna Sosa (Clown 1, Parrot, Ghost of Christmas Present) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte Jorja Ursin (Character Woman, Charitable Woman, Mrs. Fezziwig, Mrs Fred, Scavenger) in A Christmas Carol - Theatre Charlotte

Outstanding Cameo Performance

Tiffaney Moore (Herself - The Root/The Weed) in Just Do It-The Root of All Evil - Theatre Charlotte Barbara Pratt (Woman - Tryptych) in Just Do It-Love & Lust - Theatre Charlotte Jorja Ursin (Jorja On my Mind) in Just Do It-Love & Lust - Theatre Charlotte HANK WEST and JORJA URSIN (Max & Norma) in Just Do It-Judgment Night - Theatre Charlotte Meg Sohmer Wood (Herself - Mergers & Acquisitions) in Just Do It-Judgment Night - Theatre Charlotte

Outstanding Director

Vito Abate for A Christmas Carol - Theatre Charlotte Vito Abate for Just Do It-The Root of All Evil - Theatre Charlotte Keith Martin for Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center Hardin Minor and Eddie Williams for Black Light Magic - Omimeo COREY MITCHELL for Having Our Say: The Delaney Sisters' First 100 Years - Theatre Charlotte Other Exemplary Performance/Element (TIE) DREW ALLISON (distinctive voices and mannerisms of puppets) for The Emperor's New Clothes - Grey Seal Puppets BRIAN KAHN (book, lyrics, powerpoint design) for Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center Phoebe (as Herself, great animal presence and expressions) for A Christmas Carol - Theatre Charlotte Exceptional Awards Emerging Artist Jonovan Adams Glenn Hutchinson Allison Lamb Kelly Slusarick Jack Stevenson QUENTIN TALLEY Phillip T. Taylor Kristian Wedolowski

William E. Rackley Award for Technical Excellence

Denise Ablard Clay James Hardin Minor Matt Steed Jay Thomas CHRIS TIMMONS

Theatre Person of the Year

Vito Abate Drew Allison Glenn T. Griffin Lee LaBorde Ron Law Michael Simmons Robert Lee Simmons Kristian Wedolowski Hank West Anne Wilson DOUGLAS YOUNG

Theatre Company of the Year

ACTOR'S THEATRE OF CHARLOTTE Carolina Actors Studio Theatre Davidson Community Players Old Courthouse Theatre Queen City Theatre Company Theatre Charlotte