< MTA Awards - Metrolina Theatre Association

MTA Awards

2019 - The Eleventh Annual MTA Awards

The 11th Annual MTA Awards September 29 2019 Le Meridien Hotel Your Hosts: Ryan Stamey and Tanya McClellan Award recipients in boldface

Musical Category

Outstanding Production

Annie - Rock Hill Community Theatre Be A Lion - BNS Productions First Date - Little Theater of Gastonia A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Gypsy - Ansonia Theatre Gypsy - CPCC I Do! I Do! - Union County Playmakers Mamma Mia! - Davidson Community Players Mamma Mia! - Hickory Community Theatre Nunsense - Theatre Statesville Show Boat - CPCC Summer Theatre

Outstanding Actor - Male

Jef Bailey (Daddy Warbucks) in Annie - Rock Hill Community Theatre J. Michael Beech (Herbie) in Gypsy - CPCC Tim Bradley (Lion) in Be A Lion - BNS Productions Ashton Guthrie (Monty Navarro) in A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Ashton Guthrie (Gaylord Ravenal) in Show Boat - CPCC Summer Theatre Kevin Roberge (The D'Ysquith Family) in A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Nick Southwick (Michael) in I Do! I Do! - Union County Playmakers Patrick Stepp (Aaron) in First Date - Little Theater of Gastonia

Outstanding Actor - Female

Cassandra Barrier (Sister Mary Hubert) in Nunsense - Theatre Statesville Lisa Bradley (Rose) in Gypsy - CPCC Cristin Cartwright (Donna) in Mamma Mia - Hickory Community Theatre Sarah Henkel (Magnolia) in Show Boat - CPCC Summer Theatre Christy Hinkleman (Agnes) in I Do! I Do! - Union County Playmakers Beth Kirkland (Casey) in First Date - Little Theater of Gastonia Terra Threatt Medlock (Rose) in Gypsy - Ansonia Theatre Kelly Payne (Miss Hannigan) in Annie - Rock Hill Community Theatre Hannah Puryear (Sophie) in Mamma Mia - Davidson Community Players Sharon Sigler (Reverend Mother) in Nunsense - Theatre Statesville Emily Stober (Sophie) in Mamma Mia - Hickory Community Theatre Jenna Tyrell (Donna) in Mamma Mia - Davidson Community Players Melody Williams (Damneesha) in Be A Lion - BNS Productions

Outstanding Supporting Actor - Male

Richard Colven (Bill) in Mamma Mia - Davidson Community Players Keith Hopkins (Bert Healy) in Annie - Rock Hill Community Theatre Danius Jones (Miles) in Be A Lion - BNS Productions Christopher Magee (Man #2) in First Date - Little Theater of Gastonia Alex Pena (Rooster Hannigan) in Annie - Rock Hill Community Theatre Tylor Smith (Joe) in Show Boat - CPCC Summer Theatre Tommy Wooten (Herbie) in Gypsy - Ansonia Theatre

Outstanding Supporting Actor - Female

Three-way Tie Jennifer Boswell (Louise) in Gypsy - Ansonia Theatre Melissa Bowden (Rosie) in Mamma Mia - Davidson Community Players Dorothy Collier Best (Tanya) in Mamma Mia - Hickory Community Theatre Caryn Crye (Tessie Tura/Miss Cratchitt) in Gypsy - CPCC Kathryn Foxx (Sister Mary Amnesia) in Nunsense - Theatre Statesville Lucianne Hamilton (Ellie May) in Show Boat - CPCC Summer Theatre K. Alana Jones (Ladawn) in Be A Lion - BNS Productions Karley Kornegay (Phoebe D'Ysquith) in A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre LIsa Matthews (Sister Robert Anne) in Nunsense - Theatre Statesville Edyth Pruitt (Rosie) in Mamma Mia - Hickory Community Theatre Madeline Rostmeyer (Woman #2) in First Date - Little Theater of Gastonia Kimberly Smith (June) in Gypsy - Ansonia Theatre Emily White (Sibella Hallward) in A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Emily Witte (Louise) in Gypsy - CPCC

Outstanding Director

Billy Ensley for I Do! I Do! - Union County Playmakers Tom Hollis for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Tom Hollis for Gypsy - CPCC Tom Hollis for Show Boat - CPCC Summer Theatre Kris Lineberger for First Date - Little Theater of Gastonia Pamela Livingstone for Mamma Mia - Hickory Community Theatre Rory Sheriff for Be A Lion - BNS Productions Sharon Sigler and Mykle Myers for Nunsense - Theatre Statesville Susan L.D. Smith for Annie - Rock Hill Community Theatre David Townsend for Mamma Mia - Davidson Community Players Tommy Wooten for Gypsy - Ansonia Theatre

Outstanding Musical Director

Anne Beach for Mamma Mia - Davidson Community Players Steven Clark for Mamma Mia - Hickory Community Theatre Drina Keen for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Drina Keen for Gypsy - CPCC Drina Keen for Show Boat - CPCC Summer Theatre Laurie Klaus for Nunsense - Theatre Statesville Gail Litaker for Gypsy - Ansonia Theatre John Nipe for Annie - Rock Hill Community Theatre James Schmitt for First Date - Little Theater of Gastonia Rory Sheriff for Be A Lion - BNS Productions

Outstanding Choreographer

Terri Stegall Beeson for Gypsy - Ansonia Theatre Ron Chisholm for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Ron Chishhom for Gypsy - CPCC Ron Chisholm for Show Boat - CPCC Summer Theatre Gina Duckworth for Mamma Mia - Davidson Community Players Marcus Phillips for Mamma Mia - Hickory Community Theatre Toi Phoenix-Reynolds for Be A Lion - BNS Productions Amy Servian for First Date - Little Theater of Gastonia Meghan Smith for Annie - Rock Hill Community Theatre Melissa Statema for Nunsense - Theatre Statesville

Outstanding Set Design

Dee Blackburn for Mamma Mia - Davidson Community Players Bob Croghan for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Bob Croghan for Gypsy - CPCC Clay James for Mamma Mia - Hickory Community Theatre Emma Lineberger for First Date - Little Theater of Gastonia Mykel Myers for Nunsense - Theatre Statesville Jennifer O'Kelly for Be A Lion - BNS Productions Jennifer O'Kelly for Show Boat - CPCC Summer Theatre Alex Pena for Annie - Rock Hill Community Theatre Mike Phillips for Gypsy - Ansonia Theatre

Outstanding Sound Design

Joe Blocker and Donald Perkins for Gypsy - Ansonia Theatre Rob Bowser for Be A Lion - BNS Productions Carey Head for First Date - Little Theater of Gastonia Stephen Lancaster for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Stephen Lancaster for Gypsy - CPCC Stephen Lancaster for Show Boat - CPCC Summer Theatre Ty Lindeman for Nunsense - Theatre Statesville John Nipe for Annie - Rock Hill Community Theatre Steve Thigpen for Mamma Mia - Davidson Community Players Outtstanding Lighting Design Trevor Boyce for Annie - Rock Hill Community Theatre Jeff Childs for Show Boat - CPCC Summer Theatre Victoria Fisher for Gypsy - CPCC Ty Lindeman for Nunsense - Theatre Statesville Jennifer O'Kelly for Be A Lion - BNS Productions Gary Peoples for First Date - Little Theater of Gastonia Gary Sivak for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Greg Thorn for Mamma Mia - Davidson Community Players Andrew Zebroski for Mamma Mia - Hickory Community Theatre

Outstanding Costume Design

Dee Abdullah for Be A Lion - BNS Productions Lisa Altieri for Mamma Mia - Davidson Community Players Lisa Brown for Nunsense - Theatre Statesville Bob Croghan for A Gentleman's Guide to Love and Murder - CPCC Summer Theatre Bob Croghan for Gypsy - CPCC Emma Lee Kurts for Mamma Mia - Hickory Community Theatre Lauren Parker for First Date - Little Theater of Gastonia Brittany Price for Gypsy - Ansonia Theatre Beth Rosener for Annie - Rock Hill Community Theatre Debbie Scheu for Show Boat - CPCC Summer Theatre

Non-Musical Category

Outstanding Production

A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre Dearly Departed - Ansonia Theatre The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Foxfire - Union County Playmakers Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Our Town - CPCC Panache - Fort Mill Community Playhouse Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Two Trains Running - BNS Productions

Outstanding Lead Actor - Male

Jonavan Adams (Sterling) in Two Trains Running - BNS Productions Tim Bradley (Memphis Lee) in Two Trains Running - BNS Productions Jerry Colbert (Hector Nations) in Foxfire - Union County Playmakers Jordan Correll (Christopher) in The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre David Cruse (Harry) in Panache - Fort Mill Community Playhouse Jonathan Hoskins (Jonathan Rollins/Young Cynthia) in Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Jon Lindeman (Otto Frank) in The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Marcus Looney (George) in Our Town - CPCC Matt Merrell (Tito Merelli/Beppo) in A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Alex Pena (Gabe) in Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Ryan Stamey (Simon) in Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Tommy Wooten (Ray-Bud) in Dearly Departed - Ansonia Theatre

Outstanding Lead Actor - Female

Debra Allebach (Maria Merelli) in A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Leslie Capell (Marguerite) in Dearly Departed - Ansonia Theatre Karen Bonds (Vernadette) in The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Annette Goforth (Gaynelle) in Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Josephine Hall (Prof. Cynthia Cooper/President Jimmy Carter) in Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Ginger Heath (Annie Nations) in Foxfire - Union County Playmakers Julie Janorschke Gawle (Nan Carter) in Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Kelly Kirk (Lexie) in The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Donna Norcross (Kathleen) in Panache - Fort Mill Community Playhouse Ashley Peterson (Jimmie Wynette) in Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Katy Schultz (Emily) in Our Town - CPCC Grace Statema (Anne Frank) in The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Melissa Steele (Olivia) in Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse

Outstanding Supporting Actor - Male

Scott Albert (Jumbo) in Panache - Fort Mill Community Playhouse Jef Bailey (Carter) in Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Steve Clyburn (Prince Carpenter) in Foxfire - Union County Playmakers David Cruse (Wyatt) in Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Joshua Doyle (Peter Van Daan) in The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Ryan Dunn (Dr. Gibbs) in Our Town - CPCC Jermaine Gamble (Holloway) in Two Trains Running - BNS Productions Nathaniel Gillespie (Pat Caddell/Todd) in Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Conrad Harvey (Kyle Carter) in Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Christopher Honsaker (Ed) in The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre Donald Perkins (Royce) in Dearly Departed - Ansonia Theatre Stuart Jonap (Mr. Saunders) in A Comedy of Tenors - Davidson Community Players

Outstanding Supporting Actor - Female

Susan Ballard (Mrs. Webb) in Our Town - CPCC Julia Benfield (Sweetheart/Trisha/SuperKyle) in Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Marissa Berger (Laura) in Panache - Fort Mill Community Playhouse Kristina Blake (Dixie) in Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Elisabeth Bokhoven (Judy) in The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre Stacy Brogden (Dinah) in The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Stefani Cronley (Sheree) in The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Della Knowes (Tatiana Racon) in A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Kristen Lineberger (Cee Cee) in Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Lindsey Melton (Suzanne) in Dearly Departed - Ansonia Theatre Lane Morris (First Lady Rosalynn Carter) in Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Adrienne Shea (Mrs. Van Daan) in The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville LeShea Stukes (Risa) in Two Trains Running - BNS Productions

Outstanding Direction

Polly Adkins for The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Polly Adkins for Panache - Fort Mill Community Playhouse Caity Gordon for The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Eric Grace for Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Corlis Hayes for Two Trains Running - BNS Productions Carey Kugler for Foxfire - Union County Playmakers Anne Lambert for Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Anne Lambert for Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Pamela Livingstone for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre Tim Ross for A Comedy of Tenors - Davidson Community Players James Schmitt for Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Doug Stauter for Our Town - CPCC Tommy Wooten for Dearly Departed - Ansonia Theatre

Outstanding Set Design

Beth Aderhold for Our Town - CPCC Polly Adkins and Rick Diak for Panache - Fort Mill Community Playhouse James Duke for Two Trains Running - BNS Productions Eric Grace and Rick Diak for Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Charlie Hochreiter for The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Clay James for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre Carey Kugler for Foxfire - Union County Playmakers Josh Myers for The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Mike Phillips for Dearly Departed - Ansonia Theatre KC Roberge and Bob Rhind for Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway James Schmitt and Charles Lineberger for Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Paul Swanson and Tim Ross for A Comedy of Tenors - Davidson Community Players

Outstanding Sound Design

Joe Blocker, Paige Mercer and Miraqule Stansberry for Dearly Departed - Ansonia Theatre Rick Diak for Panache - Fort Mill Community Playhouse Rick Diak for Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse Corlis Hayes and Stephen Lancaster for Two Trains Running - BNS Productions Coley Johnson for The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Elizabeth Lackey for Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Stephen Lancaster for Our Town - CPCC James Schmitt for Last Round-Up of the Guacamole Queens - Little Theater of Gastonia Joey Schnople for A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Rob Stephens for Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Andrew Zebroski for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre

Outstanding Lighting Design

Barbara Berry for Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Trevor Boyce and Charlie Hochreiter for The Dixie Swim Club - Rock Hill Community Theatre Rick Diak for Panache - Fort Mill Community Playhouse Rick Diak for Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse James Duke for Our Town - CPCC Coley Johnson for The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Sean Kimbro for Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Gordon Olson for A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Tony Wright for Two Trains Running - BNS Productions Andrew Zebroski for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre

Outstanding Costume Design

Lisa Brown for The Diary of Anne Frank - Theatre Statesville Emily Klingman for A Comedy of Tenors - Davidson Community Players Emma Lee Kurts for The Curious Incident of the Dog in the Night-Time - Hickory Community Theatre Ramsey Lyric for Confidence (and The Speech) - Charlotte's Off-Broadway Ramsey Lyric for Exit, Pursued by a Bear - Charlotte's Off-Broadway Ramsey Lyric for Two Trains Running - BNS Productions Emily McCurdy for Our Town - CPCC Brittany Price for Dearly Departed - Ansonia Theatre Joyce Sullivan for Panache - Fort Mill Community Playhouse Joyce Sullivan for Things My Mother Taught Me - Fort Mill Community Playhouse

Exemplary Awards

Best Newcomer

Jordan Correll Aaron Denver Crites Maxwell Greger Conrad Harvey Kelly Kirk Candice Lamb Evan Little Jeff Rogers Jonathan Stephens Graham Willliams

William E Rackley Award

Payton Dills Charlie Hochreiter Clay James Nicole Miller Josh and Mykel Meyers Gary Peoples Maddie Stacey Chiletta Walls

Theatre Person of the Year

Corlis Hayes Tom Hollis Rory Sheriff Sharon Davis Sigler Tommy Wooten

Theatre Company of the Year

Ansonia Theatre Brand New Sheriff Productions Charlotte Youth Ballet Davidson Community Players Hickory Community Theatre

Special Award

Gay Porter for her artistry and passion in creating Charlotte Youth Ballet